Föreningens äng mot havet

Som många av er säkert känner till så ingår föreningens äng ner mot båthuset i ett naturskyddsområde kallat ”Natura 2000”. Detta syftar till att främja både växter och smådjur att få frodas i en naturlig miljö. Därför ser ansvariga personer/myndigheter att dessa marker ska betas på naturlig väg.

Föreningen har de sista åren slagit ängarna för vi inte har haft någon som betat den. Men vi har nu fått en arrendator på fem år som kommer beta vår äng. Detta kommer att skapa en finare miljö ner mot båthuset och vi följer dessutom de riktlinjer/önskemål som finns för området.

Dessutom kommer vi inom kort sätta upp en bom på vägen, syftet med denna är att mota all obehörig biltrafik ner till bryggan. Vägen är privat och främst avsedd för gångare och cyklister att ta sig ner till båthuset på ett trevligt sätt.

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.